17. marca 2013

Vinko Jažo: Moje najobľúbenejšie a najneobľúbenejšie jedlo

Moje najobľúbenejšie jedlo je ryba na mangolde. Samozrejme, musí byť aj so zemiakmi a vyprážaná na olivovom oleji. Toto stredomorské jedlo mám rád, lebo keď som bol dieťa, som často jedol to isté jedlo a teraz ho jem veľmi zriedkavo. No zapamätal som si vôňu a ešte stále mi veľmi pekne vonia. Vždy keď jem moje najobľúbenejšie jedlo, sa spomeniem na detstvo, lebo vtedy to najčastejšie robila moja stará mama. Robí to aj dnes, ale iba keď prídem domov. Myslím si, že by veľa ľudí povedalo, že tiež majú radi rybu na mangolde so zemiakmi a na olivovom oleji. Toto je normálne, lebo takéto jedlo je drahé a ľudia ho často jedia iba v lete na dovolenke. Ja sa snažím aspoň každý piatok jesť nejakú rybu, ale najlepšie je, keď rybu na mangolde urobí moja babka.

Vinko Jažo
Moje najhoršie jedlo je homár. Tiež ako moje najobľúbenejšie jedlo, súvisí so spomienkami. Všetci hovoria, že je to výborné jedlo, ktoré musíš skúsiť, ale ja nechcem prísť k homárovi ani veľmi blízko. Homár sa robí tak, že musí byť živý, keď sa dáva variť. Keď som mal päť rokov, otec domov prinesol jedného veľkého živého homára a položil ho na drez, aby ho matka uvarila. Samozrejme, že som bol zvedavý a chcel vidieť, čo to je – to veľké červené. A keď som prišiel k homárovi, vymrštil sa a padol presne predo mňa. Vtedy homár začal behať, aby si zachránil svoj život. Pamätam si iba, že som kričal: „Mama, mama, veľký mravec!“ Ešte si pamätám, že som ostal hladný.

Vinko Jažo je študentom tretieho roku bakalárskeho štúdia slovakistiky na Inštitúte západoslovanských jazykov a literatúr Filozofickej fakulty Univerzity v Záhrebe.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára